home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat żywiecki
- katalog obiektów

katalog

Figura św. Jana Nepomucena
Żywiec, ul. Witosa

Rok powstania: XVIII/XIX w.

Figura: Figura św. Jana Nepomucena na stopniu imitującym grunt. Jan w wyraźnym kontrapoście. Święty ubrany w standardowy strój, bez stuły. Jego peleryna ma specyficzny krój z dwoma językami na piersiach i ażurową fakturę. Duży krucyfiks święty trzyma na lewym ramieniu, podtrzymując obiema rękami. W prawej ręce dodatkowo palma. Jan skłania głowę w stronę krzyża. Figura osłonięta łukowym, blaszanym baldachimem. Na przedniej krawędzi baldachimu 11 gwiazdek.

Postument: Postument w formie grubego słupa na małej stopce. Krawędzie postumentu fazowane. We frontowej ścianie postumentu prostokątna wnęka, w której znajduje się prawdopodobnie dawna głowa figury Jana. W prawym boku postumentu, pod gzymsem mała, przeszklona wnęka o falistych krawędziach. We wnęce historyczne zdjęcie figury Jana pozbawionej głowy. Postument zwieńczony czterospadowym gzymsem, w dół zwężającym się wielokrotnym esowatym profilem. Gzyms pokryty blachą.

Otoczenie: Figura stoi w wydzielonym ogrodzeniem fragmencie parku pałacowego, od strony zachodniej. Teren wokół figury silnie porośnięty roślinnością.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Figura - Żywiec, ul. Witosa

Figura - Żywiec, ul. Witosa Figura - Żywiec, ul. Witosa Figura - Żywiec, ul. Witosa
Figura - Żywiec, ul. Witosa Figura - Żywiec, ul. Witosa
Figura - Żywiec, ul. Witosa