home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

Powiat żywiecki
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Lipowa

Rok powstania: 1882

Postument: Podstawa dwuelementowa. Dolna część niższa, tworzy stopkę. Na niej płyta zwężająca się ku górze łamanym, esowatym profilem. Górna część podstawy wyższa, z wyrytym na froncie napisem fundacyjnym: ZFUNDOWALI JAN I REGINA CAPUTOWIE 1882. Gzyms podstawy ma formę identyczną jak płyta między częściami podstawy, ale uzupełniony o dwie cienkie płyty na spodzie i na wierzchu. Cokół nieco węższy od podstawy, z płyciną w formie zwieńczonej łukowo wnęki na figurę. Gzyms cokołu daszkowy, w dole zwężający się esowatym profilem.

Figury: W płycinie płaskorzeźbiona figura Matki Bożej na kielichowym, łukowo wyciętym stopniu. Maria stoi wyprostowana, z lekko pochyloną głową, z rękami złożonymi do modlitwy.

Krzyż: Krzyż bez stopki, o prostokątnym przekroju. Ramiona krzyża zakończone w stylizowaną, ściętą strzałkę. Figura Chrystusa pełna. Kartusz INRI w układzie pionowym, łamany, podwinięty od dołu, ze źle wyrytą literą N.

Otoczenie: Krzyż stoi na skwerze przy chodniku, otoczony wysokimi żywotnikami. Obok postawiono kamień z tablicą poświęconą JP II.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Lipowa

Boża Męka - Lipowa Boża Męka - Lipowa Boża Męka - Lipowa
Boża Męka - Lipowa Boża Męka - Lipowa
Boża Męka - Lipowa