home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec
- katalog obiektów

katalog

Kaplica
Dąbrowa Górnicza - Okradzionów,
ul. Główna

Rok powstania: 1883

Architektura: Kaplica na rzucie prostokąta, z łukowo zamkniętą absydą, otynkowana, z dwuspadowym dachem krytym blachą. Wokół kapliczki biegnie cokolik. Wejście zwieńczone łukiem odcinkowym, zamknięte drewnianymi drzwiami z przeszklonymi górnymi płycinami. Na progu wyryta data 1883. W bocznych ścianach małe, prostokątne okienka. Szczyt podkreślony listwowym gzymsem. W szczycie duża wnęka zwieńczona łukiem odcinkowym. Wnęka jest zaszklona. We wnęce duża figura św. Jana Nepomucena ustawiona na pniu. Jan w kontrapoście, ubrany w strój kapłana, bez stuły. Święty spogląda na duży krzyż, który trzyma na lewym ramieniu i podtrzymuje obiema rękami. Na kalenicy metalowa sygnaturka w formie altanki nakrytej dwuspadowym daszkiem.

Wnętrze: Wnętrze nakryte płaskim stropem. Nawy okienne od wewnątrz mają zwieńczenie łukowe. W absydzie, na murowanej podstawie, ozdobny ołtarz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

Otoczenie: Kaplica zbudowana na kopcu umiejscowionym na placu pomiędzy drogami. Plac jest wyłożony kostką. Dojście do kaplicy prowadzi po schodach. Cały kopiec jest ogrodzony metalowym płotkiem i obsadzony tujami.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Kapliczka - Dąbrowa Górnicza, ul. Główna

Kapliczka - Dąbrowa Górnicza, ul. Główna Kapliczka - Dąbrowa Górnicza, ul. Główna Kapliczka - Dąbrowa Górnicza, ul. Główna
Kapliczka - Dąbrowa Górnicza, ul. Główna Kapliczka - Dąbrowa Górnicza, ul. Główna
Kapliczka - Dąbrowa Górnicza, ul. Główna