home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec
- katalog obiektów

katalog

Kaplica
Sosnowiec-Pogoń, ul. Czeladzka

Rok powstania: 1891

Architektura: Kaplica na rzucie prostokąta o złożonej strukturze ścian, z trójbocznie zamkniętą absydą. Kaplicę obiega wysoki cokolik zwieńczony gzymsikiem. W bocznych ścianach duże okna zwieńczone odcinkowymi łukami. Nad nimi łukowe gzymsy. Po bokach okien płyciny. Wysokie wejście do kaplicy zwieńczone odcinkowym łukiem i zamknięte metalowymi, przeszklonymi drzwiami. Po bokach wejścia dwa pilastry imitujące przypory. Dach kaplicy dwuspadowy. Wzdłuż bocznych ścian i po bokach ściany frontowej, na wysokości okapu, prosty gzyms. Szczyt jest nieco wysunięty przed lico frontowej ściany oraz podwyższony. W szczycie zamontowana tabliczka z datą 1891. Na dachu metalowy krzyż z grotowymi zakończeniami ramion i promieniami.

Wnętrze: Wnętrze ze sklepieniem kolebkowym, podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi. W absydzie obraz MB Częstochowskiej.

Otoczenie: Kaplica znajduje się na terenie posesji, z wejściem na ulicę. Od wschodniej strony niemal przylega do ściany kamienicy, z drugiej strony rosną wysokie żywotniki.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Kapliczka - Sosnowiec, ul. Czeladzka

Kapliczka - Sosnowiec, ul. Czeladzka Kapliczka - Sosnowiec, ul. Czeladzka Kapliczka - Sosnowiec, ul. Czeladzka
Kapliczka - Sosnowiec, ul. Czeladzka