home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Sosnowiec (Zagórze), ul. Popiełuszki

Rok powstania: 1919

Postument: Postument ceglany o budowie schodkowej z kilkoma ceglanymi gzymsami. Podstawa w dole poszerzona w stopkę. Na podstawie tablica z inskrypcją: Szczęść Boże FUNDATOROM I OFIARODAWCOM KRZYŻA. Na pamiątkę oswobodzenia POLSKI i odprawionych missji Św. przez missjonarzy Św. Wincentego à Paulo w parafji Zagórskiej dn. 19. Października 1919 r.. Na podstawie jednowarstwowy gzyms. Cokół ma pogrubioną dolną część, w górze jedna z warstw cegieł rozszerzona tworzy gzymsik. Powyżej cokół ponownie rozszerza się trzema warstwami w gzyms wieńczący. Ostanie warstwy cegieł, ponownie węższe, stanowią podstawę krzyża.

Figury: Krzyż nie posiada figur.

Krzyż: Żelazny krzyż z płaskowników i prętów. Krzyż ażurowy o podwójnej strukturze (krzyż w krzyżu). Ramiona krzyża zakończone koniczynowo. W przecięciu ramion rozetka w kole, od której odchodzą promienie. Metalowa figura Chrystusa z otwartymi dłońmi, z nogami opartymi na podpórce.

Otoczenie: Krzyż stoi na skwerze przed kościołem, w rozwidleniu dróg, na wznoszącym się terenie. Ustawiony na dwóch płytach. Wokół krzyża ogrodzenie z łańcucha rozpiętego na murowanych słupkach.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Sosnowiec, ul. Popiełuszki

Boża Męka - Sosnowiec, ul. Popiełuszki Boża Męka - Sosnowiec, ul. Popiełuszki
Boża Męka - Sosnowiec, ul. Popiełuszki Boża Męka - Sosnowiec, ul. Popiełuszki