home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Zabrze
- katalog obiektów

katalog

Kapliczka wnękowa
Zabrze-Dorota, ul. Chojnickiego

Rok powstania:

Opis kapliczki: Kapliczka w formie wnęki w narożniku kamienicy. We wnęce figura św. Floriana na kulistej podstawie i wielobocznej, płaskiej stopce. Święty stoi wyprostowany, z marsową miną, ubrany w strój rzymskiego żołnierza, z mieczem przy lewym boku. Lewą rękę położył na piersiach. W opuszczonej prawej ręce trzyma niewielki kubełek, polewając wodą kostkową kamieniczkę. Przez dach kamienicy wydobywają się płomienie.

Otoczenie: Kapliczka znajduje się na poziomie pierwszego piętra kamienicy. Wnęka podkreślona jest kilkuwarstwową konsolą. Górna warstwa konsoli ma gruby, wałkowy profil, niższe są cieńsze i zwężają się schodkowo ku dołowi. Konsola opiera się na dużym putcie z rozłożystymi skrzydłami. Nad głową świętego wnękę zdobi słońce z promieniami o zmiennej długości. Narożnik na poziomie parteru jest zdobiony obszerną wnęką z łukowym portalem. Zdobione są też obramowania okien kamienicy.

Uwagi:

Stan: Kapliczka wymaga remontu.

Kapliczka wnękowa - Zabrze, ul. Chojnickiego

Kapliczka wnękowa - Zabrze, ul. Chojnickiego Kapliczka wnękowa - Zabrze, ul. Chojnickiego Kapliczka wnękowa - Zabrze, ul. Chojnickiego
Kapliczka wnękowa - Zabrze, ul. Chojnickiego