home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Zabrze
- katalog obiektów

katalog

Figura MB Bolesnej
Zabrze-Mikulczyce, ul. Tarnopolska

Rok powstania:

Figura: Figura Matki Bożej Bolesnej ustawiona na kwadratowej podstawie. Maria w kontrapoście, z mocno pochyloną głową i wysoko uniesionymi rękami, z dłońmi splecionymi w modlitwie.

Postument: Postument na rzucie kwadratu. Dolna część poszerzona, tworzy stopkę. Na jej froncie, w okrągłej płycinie, płaskorzeźbione serce gorejące przebite mieczem. Stopka w górze skośnie schodzi się do cokołu. Jedynie we frontowych narożnikach jest nakryta prosto. Na nich ustawiono dwie kolumienki sięgające 2/3 wysokości cokołu. Kolumienki zakończone kapitelami zdobionymi klonowymi liśćmi. We froncie cokołu, pomiędzy kolumienkami, dwuwarstwowa, profilowana płycina. Zewnętrzna warstwa zwieńczona jest ostrym łukiem. Wewnętrzna zwieńczona ostrym trójliściem. Narożniki ponad zewnętrznym łukiem zdobione roślinnym reliefem. W płycinie wyryta inskrypcja: Oto Matka twoja. W szczycie płyciny zamontowana metalowa lampka. Na tylnej ścianie cokołu napis fundacyjny: Fundator Wawrzyn i Karolina Pach. Gzyms cokołu daszkowy, z dolną warstwą odciętą. W dole zwęża się łukowo. Gzyms podkreślony jest listwą.

Otoczenie: Figura ustawiona na dwóch płytach, na skraju placu kościelnego parafii pw. św. Wawrzyńca, pomiędzy dwoma pomnikami nagrobnymi. Teren wokół figury i grobów jest wyłożony kostką.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Figura - Zabrze, ul. Tarnopolska

Figura - Zabrze, ul. Tarnopolska Figura - Zabrze, ul. Tarnopolska
Figura - Zabrze, ul. Tarnopolska Figura - Zabrze, ul. Tarnopolska
Figura - Zabrze, ul. Tarnopolska