home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Zabrze
- katalog obiektów

katalog

Figura MB Bolesnej (NSPM)
Zabrze-Biskupice, ul. Bytomska

Rok powstania: 1893

Figura: Na kwadratowej płycie duża figura zbolałej Matki Bożej wpatrzonej w górę, z dłońmi splecionymi na podołku. Na piersi Marii złote serce gorejące przebite mieczami. Z siedmiu mieczy pozostały obecnie cztery, silnie pogięte i zardzewiałe.

Postument: Podstawa dwuczęściowa, schodkowa. Dolna część w formie grubej stopki, łączącej się skosem z górną częścią. Na lewym boku górnego elementu podstawy podpis budowniczego [Kokes u. Jungblut Ratibor]. Na podstawie gruba płyta o łamanym esowatym profilu. Cokół w dolnej części szerszy, nieco wyżej zwęża się skosem, tworząc słup z przyporami w czterech narożnikach. Przypory zdobione płycinami i zwieńczone gzymsikami z trójkątnymi tympanonami, w górze zwężają się łukowo. Na frontowej ścianie cokołu profilowana płycina zwieńczona ostrym łukiem. W niej napis fundacyjny z datą: Fundator Franc Gburek Mater Dolorosa ora pro nobis / 1893.

Otoczenie: Figura stoi pod murem, naprzeciw wejścia do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Podniesiona na dwóch płytach. Z dwóch chroniących ją drzew pozostało jedno.

Uwagi:

Stan: Stosunkowo dobry.

Figura - Zabrze, ul. Bytomska

Figura - Zabrze, ul. Bytomska Figura - Zabrze, ul. Bytomska Figura - Zabrze, ul. Bytomska
Figura - Zabrze, ul. Bytomska Figura - Zabrze, ul. Bytomska