home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Zabrze
- katalog obiektów

katalog

Kapliczka św. Jana Nepomucena
Zabrze-Grzybowice, ul. Spółdzielcza

Rok powstania: pocz. XX w. (?)

Architektura: Kaplica na rzucie prostokąta, z dwuspadowym dachem. W bocznych ścianach po jednym niewielkim oknie o łukowym zwieńczeniu. Na środku kalenicy ośmioboczna sygnaturka zwieńczona drewnianym krzyżem o trójlistnie zakończonych ramionach. We wschodniej ścianie łukowo zwieńczona blenda po zamurowanym dawnym wejściu. Nad nim, w szczycie okrągłe okienko, obecnie zamurowane. W przeciwnej, zachodniej ścianie, wejście o takim samym kształcie, zamknięte drewnianymi drzwiami z przeszkloną podłużną płyciną. Ponad wejściem, w szczycie płycina o kształcie krzyża.

Wnętrze: Wnętrze nakryte płaskim stropem. Podłoga wyłożona ceramicznymi płytkami. Pod tylną ścianą stół ołtarzowy z krzyżem. Po lewej mała figura NSPJ. Po prawej duża figura św. Jana Nepomucena. Postać w wyraźnym kontrapoście, z przechyloną na prawo głową. Obiema rękami podtrzymuje niewidzialny krzyż, oparty zapewne na prawym ramieniu, którego został w którymś momencie pozbawiony.

Otoczenie: Kapliczka stoi na skraju szosy, przy skrzyżowaniu z boczną drogą. Dawne wejście od strony szosy zostało zamurowane. Obecnie wejście do kapliczki jest od zachodu, placyk przed nim wyłożony kostką chodnikową.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Kapliczka domkowa -  Zabrze, ul. Spółdzielcza

Kapliczka domkowa - Zabrze, ul. Spółdzielcza Kapliczka domkowa - Zabrze, ul. Spółdzielcza
Kapliczka domkowa - Zabrze, ul. Spółdzielcza Kapliczka domkowa - Zabrze, ul. Spółdzielcza
Kapliczka domkowa - Zabrze, ul. Spółdzielcza