home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Zabrze
- katalog obiektów

katalog

Kapliczka MB Bolesnej
Zabrze-Rokitnica, ul. Krakowska

Rok powstania:

Architektura: Kaplica na rzucie kwadratu z łukowo zamkniętą absydą i dwuspadowym dachem. W bocznych ścianach po jednym małym oknie o łukowym zwieńczeniu. Ściany kaplicy zdobione kamiennymi okładzinami. Kamieniem obłożono cokolik wokół kapliczki, obramowania okien i frontowe narożniki. W narożnikach niewielkie wieżyczki. Na frontowej ścianie kamienne okładziny tworzą trzy arkady i krzyże. Tak samo obramowana jest również prostokątna wnęka w szczycie. We wnęce wizerunek Matki Bożej Bolesnej z siedmioma mieczami przeszywającymi jej piersi. Wejście zwieńczone łukowo, zamknięte drewnianymi drzwiami z przeszkloną płyciną. Pośrodku kalenicy wysoka sygnaturka obita blachą. Sygnaturka ma wieżowy daszek zwieńczony metalowym krzyżem na kuli.

Wnętrze: Podłoga wyłożona ceramicznymi płytkami. Strop płaski. W absydzie mały ołtarzyk z Pietą.

Otoczenie: Kaplica stoi na skwerze, opodal drogi, w otoczeniu grupy jesionów. Do kaplicy prowadzą schody z boku, od strony niewielkiej skarpy znajdującej się za kapliczką.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Kapliczka domkowa -  Zabrze, ul. Krakowska

Kapliczka domkowa - Zabrze, ul. Krakowska Kapliczka domkowa - Zabrze, ul. Krakowska Kapliczka domkowa - Zabrze, ul. Krakowska
Kapliczka domkowa - Zabrze, ul. Krakowska Kapliczka domkowa - Zabrze, ul. Krakowska