home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Zabrze
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Zabrze-Poremba, ul. Wolności

Rok powstania:

Postument: Podstawa jednoczęściowa. Na niej gruba płyta zwężająca się ku cokołowi esowatym profilem, podwójnym w górnej warstwie. Cokół nieco węższy, z niedużą wnęką o przerysowanym trójlistnym zwieńczeniu. Wnęka dodatkowo obrysowana ramką o łukowym zwieńczeniu. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu wielokrotnie profilowany, z wygięciem od frontu i z tyłu. Pola wygięć zdobione kółkami.

Figury: We wnęce cokołu figura klęczącej Marii Magdaleny, z rękami złożonymi w modlitwie. Postać skierowana w stronę frontu, z lekkim skosem w prawo. Pod wnęką konsola wieloboczna, na wydłużonej zaokrąglonej podstawie. U stóp krzyża dwie postacie. U prawego boku Matka Boża z rękami złożonymi przed sobą w modlitwie, z nieznacznie pochyloną głową. Po przeciwnej stronie św. Jan Ewangelista, w kontrapoście. Wzrok wznosi do góry, ręce złożył do modlitwy.

Krzyż: Podstawa krzyża w dolnej warstwie ma profil wałkowy, wyżej kowadełkowa. Ramiona krzyża zakończone zaokrągloną strzałką. Metalowa figura Chrystusa proporcjonalna, z zaciśniętymi dłońmi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falisty.

Otoczenie: Krzyż stoi obok chodnika, w rozwidleniu dróg. Otoczony ozdobnym metalowym płotkiem. Podniesiony na dwóch płytach.

Uwagi:

Stan: Krzyż wymaga remontu.

Boża Męka - Zabrze, ul. Wolności

Boża Męka - Zabrze, ul. Wolności Boża Męka - Zabrze, ul. Wolności Boża Męka - Zabrze, ul. Wolności
Boża Męka - Zabrze, ul. Wolności Boża Męka - Zabrze, ul. Wolności Boża Męka - Zabrze, ul. Wolności
Boża Męka - Zabrze, ul. Wolności Boża Męka - Zabrze, ul. Wolności
Boża Męka - Zabrze, ul. Wolności