home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Zabrze
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Zabrze-Mikulczyce, ul. Poniatowskiego

Rok powstania:

Postument: Podstawa trzyczęściowa. Części dolna i środkowa to dwa schodkowo ustawione bloki o fazowanych górnych krawędziach. Górna część znacznie węższa i wyższa. Na niej płyta zwężająca się kowadełkowo. Cokół niezbyt wysoki, wypełniony ostrołukowo zwieńczoną wnęką. Wnęka była kiedyś zamknięta przeszklonymi drzwiczkami, zachował się górny fragment ramy. Ściana wokół wnęki zdobiona delikatnym roślinnym reliefem. Pod gzymsem cokół obwiedziony listwą. Wydatny gzyms cokołu daszkowy, o wklęsłych połaciach, podcięty ostrym profilem.

Figury: Figura Matki Bożej nie zachowała się.

Krzyż: Krzyż na kowadełkowej podstawie, z rozszerzoną stopką. Ramiona krzyża zakończone koniczynowo. Metalowa figura Chrystusa wielkości krzyża, z półotwartymi dłońmi. Duży kartusz INRI w układzie poziomym, z odwiniętymi prawą i górną krawędzią.

Otoczenie: Krzyż stoi na podwórzu kamienicy, ponad pobliskim chodnikiem. Otoczony czterema grubymi, murowanymi słupkami zwieńczonymi czterospadowymi daszkami. Na słupkach zamontowane jest ozdobne, częściowo zachowane metalowe ogrodzenie. Skarpa od strony ulicy jest obmurowana.

Uwagi:

Stan: Krzyż wymaga remontu.

Boża Męka - Zabrze, ul. Poniatowskiego

Boża Męka - Zabrze, ul. Poniatowskiego Boża Męka - Zabrze, ul. Poniatowskiego
Boża Męka - Zabrze, ul. Poniatowskiego Boża Męka - Zabrze, ul. Poniatowskiego
Boża Męka - Zabrze, ul. Poniatowskiego