home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Zabrze
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Zabrze-Kończyce, ul. Paderewskiego

Rok powstania: 1890

Postument: Podstawa dwuczęściowa, schodkowa. Górna krawędź dolnego elementu skośnie ścięta. Na przedniej krawędzi zamontowana współczesna tabliczka z informacją, że krzyż został fundowany przez właścicieli ziemskich z Kończyc (czyli z przetłumaczeniem niemieckiej inskrypcji) i odnowiony w 2001 r. przez Radę Dzielnicy. Na lewym boku wyryty podpis budowniczego: K. Pokorny Kattowitz. Na froncie górnej części podstawy wyryty napis fundacyjny: Gestiftet von den Grundbezitzern der Gemeinde Kunzerndorf 1890. Na podstawie podwójna płyta o profilu wałkowym (dolnej warstwy) i kowadełkowym (górnej warstwy). Cokół szeroki i niski. W cokole płytka wnęka o ostrołukowym zwieńczeniu. Ściana wokół wnęki zdobiona roślinnym reliefem. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu daszkowy, ku dołowi zwężający się esowatym i schodkowym profilem.

Figury: We wnęce cokołu płaskorzeźbiona figura modlącej się Matki Bożej. Pod figurą ozdobna stopka o kielichowym kształcie, zakończona gałką.

Krzyż: Stopka krzyża ma formę powtórzoną z płyty pod cokołem, ale pogrubioną. Krzyż prosty. Figura Chrystusa metalowa, wysmukła. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, niesymetrycznie falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi na skwerze, przy chodniku. Teren wokół krzyża wyłożony kostką, w tle ozdobne krzewy.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Zabrze, ul. Paderewskiego

Boża Męka - Zabrze, ul. Paderewskiego Boża Męka - Zabrze, ul. Paderewskiego
Boża Męka - Zabrze, ul. Paderewskiego Boża Męka - Zabrze, ul. Paderewskiego
Boża Męka - Zabrze, ul. Paderewskiego Boża Męka - Zabrze, ul. Paderewskiego