home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat wodzisławski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Wodzisław Śląski-Pustki, ul. Turska

Rok powstania:

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część prosta, bez stopki. Na niej wielowarstwowa płyta o podwójnym kowadełkowym profilu. Górna część podstawy z kwadratową płyciną na froncie. W płycinie współczesna tablica z napisem: WITAJ KRZYŻU NADZIEJO NASZA JEDYNA. Masywny gzyms podstawy daszkowy, na podwójnej płycie o schodkowo-esowatym profilu. Cokół nieco wyższy i węższy od górnej części podstawy, z frontem wypełnionym płytką wnęką o podkowiastym zwieńczeniu. Na ścianie wokół wnęki kilka gwiazdek. W górze cokół obwiedziony podwójną listwą, tworzącą gzymsik. Ponad nim cokół rozszerza się skosem, by ponad łukowym wcięciem utworzyć daszek.

Figury: We wnęce cokołu płaskorzeźbiona postać modlącej się Matki Bożej z księżycem u stóp.

Krzyż: Podstawa krzyża kostkowa z szeroką stopką i daszkowym gzymsikiem na ścianach. Krzyż z wąskimi, fazowanymi belkami i ramionami zakończonymi trójlistnie. Figura Chrystusa z zaciśniętymi dłońmi. Kartusz INRI w układzie poziomym, niesymetryczny.

Otoczenie: Krzyż stoi w rozwidleniu dróg, nieco poniżej poziomu ulicy. Teren wokół krzyża wyłożony kostką chodnikową.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Wodzisław Śląski, ul. Turska

Boża Męka - Wodzisław Śląski, ul. Turska Boża Męka - Wodzisław Śląski, ul. Turska Boża Męka - Wodzisław Śląski, ul. Turska
Boża Męka - Wodzisław Śląski, ul. Turska Boża Męka - Wodzisław Śląski, ul. Turska
Boża Męka - Wodzisław Śląski, ul. Turska