home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat wodzisławski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Skrzyszów, ul. Wyzwolenia

Rok powstania: 1897

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część kostkowa, wysoka, nakryta grubą płytą o esowatym profilu. Na froncie górnej części podstawy profilowana płycina z trójlistnymi górnymi narożnikami. W płycinie inskrypcja: Ojcze nasz, któryś jest w niebie. Podstawa nakryta podciętym, daszkowym gzymsem. Cokół szeroki, dość niski, z trójlistnie zwieńczoną wnęką. Łuki zwieńczenia wnęki zdobione wachlarzami. Cokół w górze obwiedziony listwą. Na tylnej ścianie cokołu napis fundacyjny: Fundatorzy Józef i Juliana Salamon z Krostoszowic 1897. Gzyms cokołu prosty, ku dołowi zwęża się łukowo. Gzyms ma trójkątne naczółki i ćwierćrozetki w narożnikach. Frontowy naczółek z chrystogramem IHS, pozostałe z sześcioramiennymi rozetkami.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na prostym stopniu. Maria w kontrapoście, mocno pochyla głowę, dłonie splata w modlitwie.

Krzyż: Masywna podstawa krzyża kostkowa, ze stopką i kryształowymi przyporami. Na niej wtórny, mały krzyż z ramionami zakończonymi fantazyjnymi strzałkami i metalową figurką Chrystusa.

Otoczenie: Krzyż stoi na cmentarzu pomiędzy nagrobkami.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Skrzyszów, ul. Wyzwolenia

Boża Męka - Skrzyszów, ul. Wyzwolenia Boża Męka - Skrzyszów, ul. Wyzwolenia Boża Męka - Skrzyszów, ul. Wyzwolenia
Boża Męka - Skrzyszów, ul. Wyzwolenia