home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat wodzisławski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Skrzyszów, ul. 1 Maja

Rok powstania: 1880

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Na lewym boku dolnej części podstawy podpis budowniczego [F. Kokes Ratibor]. Pomiędzy częściami podstawy gruba płyta o esowatym profilu. Górna część podstawy znacznie węższa, z płyciną o trójlistnych narożnikach. W płycinie inskrypcja: Na cześć i chwałę i na podziękowanie Panu Bogu za odebrane łaski i dobrodziejstwa przez 58 lat. Które tu w Krzyżowie nauczycielem i organistą byłem. Od Jedrzeja Swientek i synów jego Księdrzów Augustina i Leopolda. 1880. Gzyms podstawy daszkowy, podcięty. Cokół niski, z łukowo zwieńczoną wnęką, która wcina się w gzyms podstawy. W górnych narożnikach frontowej ściany cokołu wachlarze. Płytki, daszkowy gzyms, od dołu profilowany, z trójkątnymi naczółkami i ćwierćrozetkami w narożnikach. Naczółki zdobione wielolistnymi rozetkami.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na prostym stopniu. Maria w nieznacznym kontrapoście, z dłońmi splecionymi w modlitwie.

Krzyż: Krzyż na kostkowej podstawie ze stopką. Belki krzyża fazowane, ramiona zakończone prosto. Współczesna figura Chrystusa i mały kartusz INRI.

Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku przy skrzyżowaniu. Teren wokół krzyża wyłożony kostką. Krzyż ustawiony na płycie. Przy krzyżu ustawiono tablicę z tekstem inskrypcji.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Skrzyszów, ul. 1 Maja

Boża Męka - Skrzyszów, ul. 1 Maja Boża Męka - Skrzyszów, ul. 1 Maja Boża Męka - Skrzyszów, ul. 1 Maja
Boża Męka - Skrzyszów, ul. 1 Maja Boża Męka - Skrzyszów, ul. 1 Maja
Boża Męka - Skrzyszów, ul. 1 Maja