home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat wodzisławski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Godów, ul. Polna

Rok powstania: 1894

Postument: Podstawa dwuczęściowa na stopce. Na froncie dolnej części napis fundacyjny: Fundatoren Pferrer A. Abendroth Rittergutsb. Helm Gemeinde Godow. Na lewym boku podpis budowniczego [Kokes u. J. Ratibor]. Pomiędzy częściami podstawy gruba płyta o podwójnym profilu, wałkowym i kowadełkowym. Górna część podstawy znacznie węższa, z płyciną o trójlistnych narożnikach. W płycinie inskrypcja: Któryś Cierpiał za nas rany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami / jeden Ojcze nasz i Zdrowaś Marya za dusze zmarłych 1894. Gzyms podstawy daszkowy, podcięty. Cokół niski, z ostrołukowo zwieńczoną wnęką. Frontowa ściana wokół wnęki zdobiona roślinnym motywem. Pod gzymsem cokołu liściasty fryz podkreślony listwą. Płytki, daszkowy gzyms, od dołu profilowany, z trójkątnymi naczółkami i ćwierćrozetkami w narożnikach. Frontowy naczółek z chrystogramem IHS, pozostałe z sześcioramiennymi rozetkami.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na prostym stopniu. Maria w nieznacznym kontrapoście, z dłońmi splecionymi na podołku i sercem gorejącym przebitym mieczem.

Krzyż: Krzyż na kostkowej podstawie ze stopką i kryształowymi przyporami. Belki krzyża silnie fazowane, z ostrogami, ramiona zakończone prosto. Figura Chrystusa z półotwartymi dłońmi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym.

Otoczenie: Krzyż stoi na wysepce, w rozwidleniu dróg. Przed krzyżem chodnik, z tyłu ozdobne krzewy.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Godów, ul. Polna

Boża Męka - Godów, ul. Polna Boża Męka - Godów, ul. Polna Boża Męka - Godów, ul. Polna
Boża Męka - Godów, ul. Polna Boża Męka - Godów, ul. Polna
Boża Męka - Godów, ul. Polna