home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat wodzisławski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Gołkowice, ul. 1 Maja

Rok powstania: 1885

Postument: Podstawa jednoczęściowa na wysokiej stopce. Pomiędzy podstawą a stopką gruba, podcięta płyta o esowatym profilu. Na froncie podstawy wyryty napis fundacyjny: Na cześć i na chwałę Panu Bogu wystawyli Anton i Marianna Skowronek 1885. Napis obramowany ramką z geometrycznymi wzorami w narożach. Podstawa zwieńczona daszkowym gzymsem, ku dołowi łukowo zwężającym się. Cokół niski, z wnęką zwieńczoną trójlistnie, z dopełnieniem do pełnego łuku. Wokół wnęki ramka zdobiona roślinnym motywem. Cokół nakryty prostym gzymsem z trójkątnym naczółkiem od frontu. Naczółek zdobiony roślinnym reliefem.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej. Postać w kontrapoście, w silnie drapowanej sukni. Maria patrzy w dal, dłonie złożyła do modlitwy.

Krzyż: Krzyż na kostkowej podstawie ze stopką. Boki podstawy zdobione kryształowymi przyporami. Belki krzyża fazowane, z ostrogami, ramiona zakończone prosto. Figura Chrystusa duża, z półotwartymi dłońmi. Kartusz INRI w układzie poziomym, silnie falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi w pasie zieleni przy ogrodzeniu kościoła, ustawiony na dużym bloku. Za krzyżem rozrośnięte ozdobne krzewy.

Uwagi:

Stan: Przeciętny, bardzo zniszczona figura NMP.

Boża Męka - Gołkowice, ul. 1 Maja

Boża Męka - Gołkowice, ul. 1 Maja Boża Męka - Gołkowice, ul. 1 Maja Boża Męka - Gołkowice, ul. 1 Maja
Boża Męka - Gołkowice, ul. 1 Maja