home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat wodzisławski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Rydułtowy-Radlik, ul. Szyszki

Rok powstania: 1870

Postument: Podstawa jednoczęściowa na rozłożystej stopce. Podstawa jest nieznacznie trapezowa i nakryta dwuwarstwową płytą o wałkowym i wklęsłym profilu. Na prawym boku podstawy zatarta inskrypcja z datą 1870. Cokół wysoki. W jego dolnej części płytka wnęka o trójlistnym, geometryzowanym zwieńczeniu. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu z wygięciami, wielokrotnie profilowany. W polach wygięć ośmiolistne rozetki. Frontowa rozetka umieszczona w płycinie.

Figury: We wnęce cokołu płaskorzeźbiona figura Matki Bożej na trójkątnej konsoli. Maria w kontrapoście, z pochyloną głową i dłońmi splecionymi na piersiach. Pod krzyżem figura klęczącej Marii Magdaleny. Postać klęczy bokiem do krzyża, jednocześnie opierając się o krzyż plecami. Głowa lekko pochylona, dłonie splecione na piersiach.

Krzyż: Rozszerzona dolna część krzyża tworzy stopkę. Krzyż wysoki, z ramionami zakończonymi zaokrągloną strzałką. Kamienna figura Chrystusa pełna, z zaciśniętymi dłońmi. Kamienny kartusz INRI w układzie pionowym, łamany.

Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku przy osiedlu. Podniesiony na płycie, teren przy krzyżu wysypany żwirem.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Rydułtowy, ul. Szyszki

Boża Męka - Rydułtowy, ul. Szyszki Boża Męka - Rydułtowy, ul. Szyszki Boża Męka - Rydułtowy, ul. Szyszki
Boża Męka - Rydułtowy, ul. Szyszki Boża Męka - Rydułtowy, ul. Szyszki
Boża Męka - Rydułtowy, ul. Szyszki