Rok powstania: 1853
Postument: Podstawa szeroka, dwuczęściowa. Środkowa część podstawy na froncie wysunięta. Dolna część podstawy posiada stopkę. Pomiędzy częściami podstawy gruba płyta zwężająca się łamanym, esowatym profilem ku cokołowi. Górna część podstawy wysoka, w górze rozszerza się na boki tworząc konsole pod figurami. Na jej froncie płyta z inskrypcją: Pamiątka 200 lecia Kościoła oraz Misji w Roku Jubileuszowym 1947
. Gzyms podstawy prosty, ku dołowi schodzi się łukowo. Dolna część wysokiego cokołu odcięta gzymsikiem o wałkowym profilu. Na jej froncie tablica z datami misji [MISSIO 1959 1981]. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms z wygięciami wielokrotnie profilowanymi od dołu. W polach wygięć zatarte rozetki albo putta.
Figury: Przy cokole, na bocznych konsolach dwie figury. Przy prawym boku krzyża Matka Boża, z silnie opuszczoną głową i dłońmi splecionymi na podołku. Po przeciwnej stronie św. Jan Ewangelista, w wyraźnym kontrapoście, głowę zwraca w górę, ku krzyżowi. Dłoń lewej, opuszczonej ręki, otwiera przed siebie, prawą kieruje do piersi.
Krzyż: Krzyż wysmukły, na stopce, z prosto zakończonymi ramionami. Figura Chrystusa pełna, z zaciśniętymi dłońmi. Kartusz INRI w układzie pionowym, łamany, z odwiniętą dolną krawędzią.
Otoczenie: Krzyż stoi na wyłożonym kostką placu przed kościołem pw. Narodzenia NMP, u stóp obszernych schodów.
Uwagi:
Stan: Przeciętny.