home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Tychy
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Paprocany, ul. Paprocańska

Rok powstania: Połowa XIX w.

Postument: Cokół wysoki, na półmetrowej, prostokątnej podstawie oddzielonej od cokołu profilowaną płytką (sima odwrócona). Na froncie podstawy pierwotna płyta inskrypcyjna zakryta lastrykową płytą z napisem Ave Maria. Gzyms w górze obwiedziony cienką listwą. Gzyms niezbyt wydatny, z płytkimi, łukowatymi wygięciami. Trzykrotnie profilowane wgłębienia zdobione dużą półrozetą.

Figury: Cztery figury - trzy usytuowane na ścianach cokołu, na stopniach, jedna na gzymsie cokołu, pod krzyżem. Figury są głębokie, profesjonalnie rzeźbione. Na przedniej ścianie cokołu Maria trzymająca ręce splecione na piersiach. Z prawej strony krzyża figura skrzydlatego Archanioła Michała z wagą. Po lewej św. Jan Ewangelista. Na gzymsie Maria Magdalena - klęczy bokiem do krzyża ze spuszczoną głową.

Krzyż: Krzyż wysoki, smukły z zakończeniami ramion w strzałkę. Postać Chrystusa smukła, proporcjonalna, z zaciśniętymi dłońmi. Kartusz INRI w układzie pionowym, łamany, dolna krawędź odwinięta.

Otoczenie: Krzyż stoi w ogrodzie, dobrze eksponowany, na małym kopczyku zdobionym kwiatami. Jako tło zasadzono ozdobne drzewka.

Uwagi: Krzyż postawiono w centrum Paprocan, na skrzyżowaniu dróg do Cielmic i Huty Paprockiej.

Stan: Dobry.

Boża Męka - ul. Paprocańska

Boża Męka - ul. Paprocańska Boża Męka - ul. Paprocańska Boża Męka - ul. Paprocańska