home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Rybnik
- katalog obiektów

katalog

Kapliczka
Rybnik-Wielopole, ul. Miodowa

Rok powstania: ok. 1880

Architektura: Otynkowana kaplica na planie prostokąta, z trójbocznie zamkniętą absydą i dwuspadowym dachem. Boczne ściany ujęte w ramy. Wewnątrz po jednym oknie o łukowym zwieńczeniu. Wejście zwieńczone wyostrzonym łukiem, zamknięte ozdobnymi drewnianymi drzwiami. W szczycie przeszklona, prostokątna wnęka ze współczesną figurką św. Jadwigi z makietą kościoła na rękach. Wyżej jeszcze jedna, mała, otwarta wnęka o trójlistnym zwieńczeniu. W niej figurka Matki Bożej Różańcowej. W przedniej części kalenicy wysmukła sygnaturka z wieżowym daszkiem zwieńczonym ażurowym krzyżem. Mały krzyż też na końcu kalenicy.

Wnętrze: W absydzie obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (Pompejańskiej). U ich stóp św. Katarzyna i św. Dominik. Na bocznych ścianach inne wizerunki Matki Bożej.

Otoczenie: Kapliczka stoi na rozdrożu, znacznie poniżej sąsiadujących z nią dróg. Jest otoczona ozdobnym, metalowym ogrodzeniem. Wejście na teren kapliczki prowadzi z boku, od niżej położonej bocznej drogi. Przy kapliczce ustawiono Bożą Mękę.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Kapliczka - Wielopole, ul. Miodowa

Kapliczka - Wielopole, ul. Miodowa Kapliczka - Wielopole, ul. Miodowa Kapliczka - Wielopole, ul. Miodowa
Kapliczka - Wielopole, ul. Miodowa Kapliczka - Wielopole, ul. Miodowa
Kapliczka - Wielopole, ul. Miodowa