home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Rybnik
- katalog obiektów

katalog

Kaplica św. Floriana
Rybnik-Orzepowice, ul. Rudzka

Rok powstania: 1872

Architektura: Otynkowana kaplica na planie prostokąta, z trójkątnie zamkniętą absydą i dwuspadowym dachem. Boczne ściany ujęte w ramy. W nich po jednym oknie zwieńczonym trójkątnie. Obszerne wejście zwieńczone łukiem odcinkowym, zamknięte drewnianymi drzwiami o przeszklonych górnych płycinach. Wejście zagłębione jest we wnęce o takim samym zwieńczeniu, przy czym wnęka utworzona jest przez ramę wymurowaną na froncie. Rama zabezpieczona blaszanym okapem, ponad którym podłużna wnęka, przeszklona, prostokątna, ale o trójkątnym zwieńczeniu. We wnęce figurka Chrystusa Frasobliwego. Ponad dach wznosi się wysoka, trzypiętrowa, schodkowa attyka. Schodki są lekko nachylone na zewnętrz, tworząc daszki kryte blachą. Górny schodek jest zarazem sygnaturką. Utworzono w nim prześwit zwieńczony odcinkowym łukiem i zawieszono dzwonek. Sygnaturka zwieńczona blaszanym krzyżem.

Wnętrze: Wnętrze nakryte łukowym sklepieniem, podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi. W absydzie wymurowano stół ołtarzowy, na którym ustawiono trójdzielny ołtarz z kolumnami. W ołtarzu obraz Matki Bożej Piekarskiej.

Otoczenie: Kapliczka stoi w wydzielonej części posesji, z wejściem otwartym na drogę. Usytuowana jest poniżej poziomu chodnika, od którego prowadzą doń schodki. Otoczona jest ozdobnym, metalowym ogrodzeniem, wewnątrz którego mieści się jeszcze Boża Męka i figura Chrystusa. Po bokach posadzono żywotniki.

Uwagi: Figura św. Floriana z kapliczki została przeniesiona.

Stan: Zewnętrzny przeciętny, wewnątrz wymaga remontu.

Kapliczka - Orzepowice, ul. Rudzka

Kapliczka - Orzepowice, ul. Rudzka Kapliczka - Orzepowice, ul. Rudzka Kapliczka - Orzepowice, ul. Rudzka
Kapliczka - Orzepowice, ul. Rudzka Kapliczka - Orzepowice, ul. Rudzka
Kapliczka - Orzepowice, ul. Rudzka