home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Rybnik
- katalog obiektów

katalog

Kaplica św. Jana Nepomucena
Stodoły, ul. Rudzka

Rok powstania:

Architektura: Kaplica na planie prostokąta z dwuspadowym dachem krytym dachówką. Wokół kapliczki biegnie masywny cokolik. Boczne i tylna ściany ujęte w ramy. W bocznych ścianach, bardzo nisko po jednym okrągłym okienku. Podobne okienko we frontowym szczycie, a okienko w szczycie tylnej ściany jest łukowo zwieńczone. Pod okapem biegnie ząbkowany gzyms, przy czym na frontowej i tylnej ścianie ząbki są wydłużone. Nad ścianami frontową i tylną niska attyka w narożnikach zakończona wieżyczkami. Nad szczytem murowana sygnaturka z łukowo zwieńczonym otworem i schodkowym zwieńczeniem. Na sygnaturce ozdobny, metalowy krzyż o bulwiastej stopce. Szczyt tylnej ściany zwieńczony małą wieżyczką. Obszerne wejście do kapliczki w profilowanym portalu, zwieńczone ostrołukowo i zamknięte drewnianymi drzwiami. Nad wejściem zamontowana latarnia.

Wnętrze: Wnętrze nakryte sklepieniem krzyżowym. Na półce pod tylną ścianą figura św. Jana Nepomucena. Jan w wyraźnym kontrapoście, spogląda w dal, prawą dłonią przyciska do piersi krzyż, w lewej, opuszczonej, trzyma palmę.

Otoczenie: Kapliczka stoi na skraju chodnika przy głównej drodze. Tylną ścianą przylega do posesji, placyk z prawej strony wyłożony płytkami chodnikowymi. Od ulicy zabezpieczona barierką.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Kapliczka - Stodoły, ul. Rudzka

Kapliczka - Stodoły, ul. Rudzka Kapliczka - Stodoły, ul. Rudzka Kapliczka - Stodoły, ul. Rudzka
Kapliczka - Stodoły, ul. Rudzka Kapliczka - Stodoły, ul. Rudzka
Kapliczka - Stodoły, ul. Rudzka