home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Rybnik
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Rybnik-Radziejów, ul. Konarskiego

Rok powstania: 1886

Postument: Podstawa dwuelementowa. Dolny element na grubej stopce. Na nim kowadełkowa płyta o daszkowej górnej warstwie. Górna część podstawy szeroka, na froncie wypełniona płyciną. W płycinie tablica z inskrypcją: Proszę o pobożny Ojcze nasz i zdrowaś Maryja za dusze zmarłe / 1886. Na podstawie daszkowy gzyms esowato zwężający się ku dołowi. Na tylnej ścianie podstawy napis fundacyjny: Fundator Johann Kuczera. Cokół niski, szeroki, z wnęką zwieńczoną łukowo. Ściana wokół wnęki zdobiona liściastym fryzem. Gzyms cokołu podcięty łukowo, z trójkątnymi naczółkami i ćwierćrozetkami w narożnikach. Naczółki zdobione rozetkami.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na kuli ziemskiej oplecionej przez węża. Maria w lekkim kontrapoście, z zadartą głową i dłońmi splecionymi na brzuchu.

Krzyż: Krzyż na podstawie zwieńczonej gzymsem o falistych daszkach. Krzyż z fazowanymi belkami, ramionami zakończonymi prosto. Na krzyżu mała, metalowa figurka Chrystusa. Blaszany kartusz INRI w układzie pionowym, silnie falowany i podwinięty.

Otoczenie: Krzyż stoi przy głównej alei cmentarza parafialnego. Placyk wokół krzyża wyłożony kostką.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Radziejów, ul. Konarskiego

Boża Męka - Radziejów, ul. Konarskiego Boża Męka - Radziejów, ul. Konarskiego Boża Męka - Radziejów, ul. Konarskiego
Boża Męka - Radziejów, ul. Konarskiego Boża Męka - Radziejów, ul. Konarskiego