home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Rybnik
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Rybnik-Niedobczyce, ul. Hetmańska

Rok powstania: 1909

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część na cienkiej stopce, z wyrytą na froncie datą 1909. Na niej gruba płyta o esowatym profilu. Górna część podstawy węższa. W płycinie czarna tablica z inskrypcją: Uprasza się o nabożne Ojcze nasz Zdrowaś Marya za dusze w czyścu. Podstawa zwieńczona podciętym, daszkowym gzymsem. W cokole profilowana wnęka o trójlistnym, ostrołukowym zwieńczeniu. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu w formie podciętego, płytkiego łamanego daszka. W trójkątach pod gzymsem (poza tylnym) pięcioramienne rozetki.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na wielobocznym stopniu. Maria w lekkim kontrapoście, z nieznacznie pochyloną głową i dłońmi splecionymi na podołku.

Krzyż: Wysoka podstawa krzyża na profilowanej stopce, z daszkowym gzymsikiem. Krzyż wysmukły, z fazowanymi belkami i trójlistnie zakończonymi ramionami. Metalowa figura Chrystusa wysmukła, z półotwartymi dłońmi. Blaszany kartusz w układzie pionowym, falowany, z podwiniętym brzegiem dolnym i odwiniętym górnym.

Otoczenie: Krzyż stał przy drodze, na skraju łąki, podniesiony na płycie. Obecnie za krzyżem powstał nowy dom.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Niedobczyce, Hetmańska

Boża Męka - Niedobczyce, Hetmańska Boża Męka - Niedobczyce, Hetmańska Boża Męka - Niedobczyce, Hetmańska
Boża Męka - Niedobczyce, Hetmańska Boża Męka - Niedobczyce, Hetmańska