home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Rybnik
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Rybnik-Radziejów, ul. Spółdzielcza

Rok powstania: 1919

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolny element stanowi wysoką stopkę z fazowanymi górnymi krawędziami. Górny element wyższy, z inskrypcją na froncie: Prosimy o pobożne Ojcze nasz i Zdrowaś Marya za dusze w czyściu./ 1919/ Fundatorzy Anton i Josefa Heliosch. Boki podstawy zdobione drapanymi ramkami. Na podstawie płyta o kowadełkowym profilu, z dolną warstwą profilowaną wałkowo, górną prosto. Cokół dosyć niski, szeroki, z obszerną wnęką o ostrołukowym zwieńczeniu. Ściana wokół wnęki zdobiona roślinnym ornamentem. Boki i tylna ściana cokołu zdobione drapanymi ramkami, uzupełnionymi geometrycznymi wzorami. Gzyms cokołu daszkowy, od dołu wielokrotnie profilowany.

Figury: We wnęce cokołu wtórna figura Matki Bożej Niepokalanej.

Krzyż: Stopka krzyża o kowadełkowym profilu, ustawiona na płytce o profilu wałkowym. Belki krzyża fazowane, z ostrogami. Ramiona krzyża zakończone ostrosłupowo. Metalowa figura Chrystusa pełna, z półotwartymi dłońmi. Kartusza brak.

Otoczenie: Krzyż stoi na rozdrożu, nieco ponad poziomem drogi, chroniony przez potężny dąb. Otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Radziejów, Spółdzielcza

Boża Męka - Radziejów, Spółdzielcza Boża Męka - Radziejów, Spółdzielcza
Boża Męka - Radziejów, Spółdzielcza Boża Męka - Radziejów, Spółdzielcza
Boża Męka - Radziejów, Spółdzielcza