home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Rybnik
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Rybnik-Stodoły, ul. Polan

Rok powstania: 1918

Postument: Podstawa jednoelementowa na dwuwarstwowej stopce. Na stopce data 1918. Na froncie podstawy prostokątna płycina z tablicą. Na tablicy zatarta inskrypcja: Bitte um ein … Vaterunser u. Gegrüßet seist du, Maria für die … Seelen im Fegefeuer. Na lewym boku podstawy odtworzony napis fundacyjny: Fund. Paul i Apolonia Kura. Podstawa zwęża się esowatym profilem ku cokołowi. Cokół z płytką, ostrołukowo zwieńczoną wnęką. Wycięty schodkowo dolny brzeg wnęki tworzy konsolę figury. Gzyms cokołu daszkowy, ku dołowi zwężający się łukowo. Pod gzymsem cokół jest poszerzony i zdobiony z trzech stron (poza tylną) ośmioramiennymi półrozetkami.

Figury: We wnęce cokołu płaskorzeźbiona postać Matki Bożej wpatrzonej w dal, z dłońmi splecionymi na piersiach.

Krzyż: Krzyż na masywnej, kowadełkowej stopce o daszkowym zwieńczeniu. Krzyż wysoki, z fazowanymi belkami i ramionami zakończonymi zgeometryzowanymi strzałkami. Figura Chrystusa pełna, z półotwartymi dłońmi. Kartusza INRI brak.

Otoczenie: Krzyż stoi na rozdrożu polnych dróg, w cieniu grupy drzew. Podwyższony na płycie, ciasno otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Stodoły, ul. Polan

Boża Męka - Stodoły, ul. Polan Boża Męka - Stodoły, ul. Polan Boża Męka - Stodoły, ul. Polan
Boża Męka - Stodoły, ul. Polan Boża Męka - Stodoły, ul. Polan