home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Rybnik
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Rybnik-Pniowiec, ul. Pniowska

Rok powstania: 1907

Postument: Podstawa jednoelementowa na stopce, która przechodzi w podstawę łukowym profilem. Na froncie podstawy płycina o łukowo wyciętych narożnikach. W płycinie inskrypcja: Któryś za nas był ukrzyżowany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami. Nad inskrypcją dwa płaskorzeźbione serca gorejące, Jezusa i Maryi. Na podstawie podwójna płyta, z dolną warstwą o profilu wałkowym, górną o profilu kowadełkowym. Dół cokołu poszerzony w stopkę. Na niej wyryta data 1907. W cokole profilowana wnęka o zwieńczeniu trójlistnym ostrym wpisanym w pełny łuk. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu daszkowy, ku dołowi zwężający się esowato do dolnej warstwy o strukturze rusztowej. Pod gzymsem cokół ozdobiony wklęsłymi pięciolistnymi rozetkami, trzema od frontu i dwiema na bokach.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na płaskiej konsoli opartej na ruszcie. Maria w kontrapoście, głowę kieruje w prawo, dłonie składa w modlitwie na wysokości piersi.

Krzyż: Krzyż na wysokiej, kowadełkowej stopce o daszkowym zwieńczeniu. Krzyż wysmukły, z fazowanymi belkami i ramionami zakończonymi trójlistnie. Figura Chrystusa pełna, z półotwartymi dłońmi. Kartusz INRI w układzie pionowym z odwiniętym górnym brzegiem i podwiniętym dolnym brzegiem.

Otoczenie: Krzyż stoi na kopczyku przy ogrodzeniu posesji. Otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem i obsadzony gęstą roślinnością.

Uwagi:

Stan: Krzyż wymaga remontu.

Boża Męka - Pniowiec, ul. Pniowska

Boża Męka - Pniowiec, ul. Pniowska Boża Męka - Pniowiec, ul. Pniowska
Boża Męka - Pniowiec, ul. Pniowska Boża Męka - Pniowiec, ul. Pniowska
Boża Męka - Pniowiec, ul. Pniowska Boża Męka - Pniowiec, ul. Pniowska