home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Rybnik
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Rybnicka Kuźnia, ul. Rybacka

Rok powstania: 1921

Postument: Podstawa dwuczęściowa, złożona z szerszej stopki, przechodzącej skosem w sześcienną część górną. Na niej kwadratowa płyta inskrypcyjna. Inskrypcja nie zachowała się – pozostała tylko data 1921. Wklęsłym profilem podstawa przechodzi w cokół. Dolny i górny kraniec cokołu są poszerzone dwoma pasami, przy czym górny pas jest węższy i nie obejmuje tylnej ściany cokołu. Nad dolnym rozszerzeniem płytka wnęka na figurę, zwieńczona ostrym łukiem. Na górnym, poszerzonym pasie cokołu z trzech stron wyryte półrozetki. Gzyms cokołu w formie płytkiego czterospadowego daszka z wklęsłym profilem od spodu. Na froncie cokołu zamontowano wtórnie drewniany balkonik na kwiaty.

Figury: We wnęce figura modlącej się Matki Bożej, częściowo wtopiona w cokół.

Krzyż: Krzyż na prostej stopce. Belki krzyża fazowane, z ostrogami, zakończone prosto. Figura Chrystusa pełna, z zaciśniętymi dłońmi. Na szczycie mały kartusz INRI w układzie poziomym, pergaminowo rozwinięty.

Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku przy skrzyżowaniu. Z trzech stron otoczony jest drewnianym płotkiem z betonowymi słupkami w narożach.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - rybnicka Kuźnia, ul. Rybacka

Boża Męka - Rybnicka Kuźnia, ul. Rybacke Boża Męka - Rybnicka Kuźnia, ul. Rybacka
Boża Męka - Rybnicka Kuźnia, ul. Rybacka Boża Męka - Rybnicka Kuźnia, ul. Rybacka
Boża Męka - Rybnicka Kuźnia, ul. Rybacka