home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Rybnik
-katalog obiektów

katalog>

Krzyż - Boża Męka
Boguszowice, ul. Boguszowicka

Rok powstania: początek XX w. (?)

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Niska stopka przechodzi wklęsłym profilem w wysoką górną część. W jej ścianach części prostokątne płyciny zwieńczone łukowo, z wyciętymi narożnikami. Cokół oddzielony od podstawy daszkowym gzymsem o wklęsłych połaciach. Cokół nieco węższy od podstawy. W nim wnęka na figurę, o kształcie identycznym jak płyciny na podstawie. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu w formie łamanego daszka z trzema schodkowymi profilami od spodu. W polach pod trójkątami daszka ośmioramienne rozetki.

Figury: We wnęce figura Matki Bożej na stopniu w postaci odwróconego, płytkiego stożka, wysuniętym poza lico cokołu. Maria z opuszczoną głową i dłońmi splecionymi na piersiach.

Krzyż: Krzyż stoi na schodkowej stopce. Belki krzyża silnie fazowane, co powoduje, że belki mają przekrój zbliżony do ośmioboku. Ramiona z ostrogami, zakończone prosto. Figura Chrystusa pełna. Po kartuszu pozostały tylko śruby na górnej belce krzyża.

Otoczenie: Krzyż stoi przed wejściem na cmentarz, otoczony niskim, metalowym płotkiem. Obok rośnie wierzba, której gałęzie zakrywają krzyż.

Uwagi: Wierzba zasłaniająca krzyż została niedawno ścięta - na zdjęciach poniżej krzyż w objęciach wierzby.

Stan: Dobry.

Boża Męka - Boguszowice, ul. Małachowskiego

Boża Męka - Boguszowice, ul. Małachowskiego Boża Męka - Boguszowice, ul. Małachowskiego
Boża Męka - Boguszowice, ul. Małachowskiego Boża Męka - Boguszowice, ul. Małachowskiego Boża Męka - Boguszowice, ul. Małachowskiego
Boża Męka - Boguszowice, ul. Małachowskiego Boża Męka - Boguszowice, ul. Małachowskiego