home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Rybnik
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Boguszowice, ul. Małachowskiego

Rok powstania: 1882

Postument: Wysoka, wąska podstawa stoi na stopce w formie płytki łączącej się z podstawą wklęsłym profilem. Na podstawie wyryta inskrypcja: Przipatcz się Grzyśniku co ucierpiał zatyć nieprawości dałemsie ukrzyżować kutobie z miłości. F. Franc i Wiktorya Konsek 1882. Podstawa oddzielona od nieco węższego cokołu esowato profilowaną płytą. Z trzech stron cokołu wnęki zwieńczone ostrokątnym trójliściem. W górze cokół przewiązany listwą. Gzyms cokołu w formie łamanego daszka, od dołu profilowany schodkowo. Profil dodatkowo uzupełniony zaokrągloną wałkiem. Pod załamaniami gzymsu, po bokach, putta.

Figury: We wnękach trzy figury na wydatnych kielichowych stopniach z gałką od dołu. Figury mają głęboko drapowane, ale nieprofesjonalnie wykonane szaty. Na froncie Matka Boża z opuszczoną głową i nietypowo, w dół złożonymi dłońmi. Na prawym boku św. Jan Ewangelista, na lewym św. Barbara z kielichem w lewej ręce, prawą ręką podtrzymująca szatę.

Krzyż: Krzyż stoi na stopce zwieńczonej kwadratową płytką. Belki krzyża fazowane. Ramiona z ostrogami, zakończone płytkim ostrosłupem. Chrystus z mocno zaciśniętymi dłońmi. Nad nim kartusz w układzie pionowym, załamany na ostrodze, od góry podwinięty, od dołu wywinięty. Na kartusza brak napisu.

Otoczenie: Krzyż stoi na miejskim skwerku, na fragmencie otoczonego krawężnikiem kwietnika.

Uwagi: Na skwerze obok krzyża do 1975 r. stał drewniany kościół św. Wawrzyńca (obecnie w Ligockiej Kuźni).

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Boguszowice, ul. Małachowskiego

Boża Męka - Boguszowice, ul. Małachowskiego Boża Męka - Boguszowice, ul. Małachowskiego
Boża Męka - Boguszowice, ul. Małachowskiego Boża Męka - Boguszowice, ul. Małachowskiego Boża Męka - Boguszowice, ul. Małachowskiego
Boża Męka - Boguszowice, ul. Małachowskiego Boża Męka - Boguszowice, ul. Małachowskiego