home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat rybnicki
- katalog obiektów

katalog

Kapliczka domkowa
św. Jana Nepomucena
Czerwionka-Leszczyny, ul. Czereśniowa

Rok powstania: I poł. XIX w.

Architektura: Kapliczka na planie prostokąta, z półkolistą apsydą i dwuspadowym dachem krytym gontem. Ściany z zewnątrz o zmiennej grubości, co tworzy rodzaj pilastrów i filarów (w przednich narożnikach). U dołu ścian wokół kapliczki biegnie cokolik, a w górze ściany wieńczy wysunięty gzyms. Nad wejściem pokaźna, barokowo wygięta attyka. Szczyt zdobiony zwieńczoną łukowo wnęką i trzema rozetkami – dużą we wnęce i dwiema małymi po bokach. Wejście do kapliczki zwieńczone łukiem odcinkowym z wywiniętymi stopkami, zamknięte przeszklonymi drewnianymi drzwiami. W bocznych ścianach kapliczki okna zwieńczone łukami odcinkowymi. Na szczycie attyki metalowy krzyż na kuli. Belki krzyża zakończone w koniczynkę.

Wnętrze: Wnętrze wyłożone płytkami ceramicznymi. W apsydzie nieprofesjonalna, drewniana figura św. Jana Nepomucena z krucyfiksem w rękach i gwiazdkami na aureoli. Figura pochodzi z XIX w.

Otoczenie: Kapliczka stoi w otoczeniu zieleni na skraju skrzyżowania.

Uwagi:

Stan: Przeciętny, choć odchodząca farba sprawia gorsze wrażenie.

Kapliczka św. Nepomucena - Leszczyny, ul. Czereśniowa

Kapliczka św. Nepomucena - Leszczyny, ul. Czereśniowa Kapliczka św. Nepomucena - Leszczyny, ul. Czereśniowa Kapliczka św. Nepomucena - Leszczyny, ul. Czereśniowa
Kapliczka św. Nepomucena - Leszczyny, ul. Czereśniowa Kapliczka św. Nepomucena - Leszczyny, ul. Czereśniowa