home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat rybnicki
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Czerwionka, ul. Furgoła

Rok powstania: 1898

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część rozszerzona w dole w stopkę. Części podstawy oddzielone dwoma płytami tworzącymi łamany, esowaty profil (odwrotna sima bazy). Górna część podstawy wyższa, z prostokątną płyciną o narożnikach zdobionych liściasto. W płycinie czarna tablica z podwójną inskrypcją: Niech będzie pochwalony Jezus Krystus! Gelobt sie Jesus Christus! 1898. Podstawa oddzielona od cokołu podciętym, daszkowym gzymsem. Cokół jest szerokości górnej części podstawy. W nim wnęka o trójlistnym zwieńczeniu, zdobiona w narożnikach falbanką. W górze cokół obwiedziony cienką listwą. Gzyms cokołu kwadratowy, z dwoma profilami od dołu. Gzyms zdobią trójkąty z sześciolistnymi rozetkami. Na przednim trójkącie skrót JHS. W narożnikach gzymsu ćwierćrozetki zdobione słonecznym wzorem.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na płaskim, prostokątnym stopniu. Maria stoi prosto, z pochyloną głową, ręce ma skrzyżowane na piersiach.

Krzyż: Krzyż stoi na sześciennej stopce, u dołu rozszerzonej. Ściany stopki uzupełnione kryształowymi przyporami. Belki krzyża fazowane, z ostrogami, zakończone prosto. Figura Chrystusa pełna, wysmukła. Kartusz INRI w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi przy ogrodzeniu szkoły, na placyku wydzielonym z terenu szkoły. Ustawiony na płytach, pomiędzy lipą i klonem.

Uwagi:

Stan: Przeciętny. Krzyż jest poskręcany metalowymi obejmami.

Boża Męka - Czerwionka, ul. Furgoła

Boża Męka - Czerwionka, ul. Furgoła Boża Męka - Czerwionka, ul. Furgoła
Boża Męka - Czerwionka, ul. Furgoła Boża Męka - Czerwionka, ul. Furgoła