home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat rybnicki
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Czerwionka, ul. Parkowa (rondo)

Rok powstania: pocz. XX w. (?)

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część prosta. Na niej płyta o esowatym profilu. Górna część podstawy węższa. Na jej froncie, w płycinie, współczesna tablica z ozdobnym napisem: Szczęść Boże Rok 1827. Poniżej nazwisko R. J. Tkocz 2002. Podstawa oddzielona od cokołu podciętym, daszkowym gzymsem. Cokół szerokością dorównuje górnej części podstawy. W nim wnęka zwieńczona łukiem trójlistnym ostrym wewnątrz i łukiem na zewnątrz. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu z płytkimi wygięciami, mocno podcięty od dołu. W polach wygięć, z trzech stron sześciolistne rozetki.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej z gorejącym sercem przebitym małym mieczem. Maria prawą ręką błogosławi, lewą trzyma się za serce. Figura stoi na stopniu o złożonej konstrukcji – górna warstwa stopnia ośmiokątna, dolna prostokątna, w dole stopnień zwęża się trójkątnie, zakończony gałką.

Krzyż: Wysmukły krzyż na sześciennej stopce. Belki krzyża fazowane, zakończone koniczynkowo. Figura Chrystusa pełna, wysmukła. Kartusz INRI w postaci poziomej, niesymetrycznej blaszki.

Otoczenie:Krzyż stoi na skraju ronda, otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem. Wokół zasadzone ozdobne krzewy.

Uwagi: Data na krzyżu wskazuje na 1827 r., ale nie może to być data powstania obecnego krzyża. Być może chodzi o wcześniejszy krzyż stojący w tym miejscu.

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Czerwionka, ul. Parkowa

Boża Męka - Czerwionka, ul. Parkowa Boża Męka - Czerwionka, ul. Parkowa Boża Męka - Czerwionka, ul. Parkowa
Boża Męka - Czerwionka, ul. Parkowa