home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat rybnicki
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Przegędza, ul. Mikołowska

Rok powstania: 1917

Postument: Jednoczęściowa podstawa stoi na grubej płycie. Podstawa w formie lekko wydłużonego sześcianu. Na froncie głęboka płycina na tablicę inskrypcyjną. Tablica z czarnego szkła zawiera inskrypcję: Jezus Chrystus, Bóg Człowiek żyje, króluje, rozkazuje. Pod nią fragment pieśni wielkopostnej: Panie, Ty widzisz krzyża się nie lękam, / Krzyż twój całuję, pod krzyżem uklękam. / Panie, ty widzisz, krzyża się nie wstydzę, / Bo na tym krzyżu mego Boga widzę. Na dolnej krawędzi podstawy wyryta data 1917. Cokół oddzielony od podstawy płytą o esowatym profilu. W cokole wnęka na figurę, zwieńczona ostrym łukiem, z profilowanymi krawędziami. W górze cokół obwiedziony szeroką listwą zdobioną półrozetkami o kryształowych profilach. Gzyms cokołu w postaci płytkiego, czterospadowego daszka od dołu podciętego wklęsłym profilem.

Figury: We wnęce cokołu, na wielobocznej płytce, figura Matki Bożej Bolesnej w lekkim kontrapoście, lewą ręką trzymającej się za gorejące, przebite mieczem serce.

Krzyż: Krzyż stoi na małej stopce złożonej z dwóch płytek. Belki krzyża fazowane, zakończone tępo ściętą strzałką. Figura Chrystusa proporcjonalna, z lekko zaciśniętymi dłońmi. Kartusz INRI w układzie poziomym, mocno, nieregularnie falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi przy płocie posesji, na betonowej płycie, ogrodzony ozdobnym metalowym płotkiem. Wokół trawnik.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Przegędza, ul. Mikołowska

Boża Męka - Przegędza, ul. Mikołowska Boża Męka - Przegędza, ul. Mikołowska
Boża Męka - Przegędza, ul. Mikołowska Boża Męka - Przegędza, ul. Mikołowska