home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Zespół kapliczek wnękowych
Miedźna, ul. Wiejska

Rok powstania:

Opis kapliczki: Zespół trzech kapliczek. Kapliczka w południowym fragmencie ogrodzenia stoi na masywnej, prostopadłościennej podstawie z dużą płyciną na froncie. Podstawa zwęża się skosem w górną część kapliczki z wnęką. Wnęka jest zwieńczona łukowo, zamknięta szklanymi drzwiczkami. Wewnątrz figura NS Pana Jezusa. Kapliczka nakryta dwuspadowym daszkiem ze sporym okapem.
Druga kapliczka znajduje się na wschodniej granicy cmentarza. Jest podobnej wysokości co pierwsza, ale nie ma wyodrębnionej podstawy – na całej wysokości ma tę samą szerokość. Wnęka w kapliczce jest zwieńczona łukiem ostrym i zamknięta szklanymi drzwiczkami. We wnęce figura Madonny z Dzieciątkiem. Mały Jezus w lewej ręce trzyma królewskie jabłko, prawą ręką błogosławi. Kapliczka nakryta dwuspadowym daszkiem z niewielkim okapem.
Kapliczka północna ma zewnętrzną formę zbliżoną do kapliczki wschodniej. Duża, głęboka, otwarta wnęka zwieńczona łukiem odcinkowym, sięga jednak do samej ziemi. We wnęce postawiono murek stanowiący dziś podstawę dla donic z kwiatami. W kapliczce nie ma figury. Na ścianie wnęki zawieszono współczesny obrazek MB Fatimskiej. Kapliczka nakryta dwuspadowym dachem krytym gontem.

Otoczenie: Kapliczki stoją w granicy cmentarza otaczającego kościół pw. św. Klemensa, od strony południowej, wschodniej i północnej.

Uwagi:

Stan: Przeciętny, w gorszym stanie kapliczka wschodnia.

Zespół kapliczek - Miedźna, ul. Wiejska

Kapliczka wnękowa - Miedźna, ul. Wiejska Kapliczka wnękowa - Miedźna, ul. Wiejska
Kapliczka wnękowa - Miedźna, ul. Wiejska Kapliczka wnękowa - Miedźna, ul. Wiejska Kapliczka wnękowa - Miedźna, ul. Wiejska
Kapliczka wnękowa - Miedźna, ul. Wiejska Kapliczka wnękowa - Miedźna, ul. Wiejska