home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Figura św. Antoniego
Łąka, ul. Turystyczna

Rok powstania: XIX w.

Figura: Postać św. Antoniego wysmukła, w kontrapoście. Święty ubrany w strój franciszkański. Na lewej ręce trzyma małego Jezusa, który podaje Antoniemu jabłko. W prawej ręce święty trzyma lilie.

Postument: Na prostej podstawie daszkowy gzyms silnie podcięty esowatym profilem. Na nim ośmioboczny blok przykryty takąż płytą o wałkowym profilu. Dopiero na niej znajduje się mniejszy ośmioboczny blok, na którym ustawiono figurę.

Otoczenie: Figura jest chroniona metalową altanką, powstałą być może w okresie remontu w 1920 r. Na wysokich słupkach z kątowników ustawiono dwustopniowy blaszany dach. Czterospadowy daszek podtrzymuje rodzaj nadbudówki. W niej od frontu umieszczono obrazek Świętej Rodziny. Na tylnej ścianie napis z metalowych liter: Matko Boża Módl Się Za Nami / Odnowiona za staraniem Ignacego Kapusty 1920 r.. Kolejny czterospadowy daszek zwieńczony jest cebulastym hełmem z krzyżem. Całość ogrodzona metalowym płotkiem. Kapliczka stoi na rozdrożu, w cieniu dwóch potężnych lip. Dojście do kapliczki wyłożone kostką chodnikową.

Uwagi:

Stan: Dobry.

św. Antoni - Łąka, ul. Turystyczna

św. Antoni - Łąka, ul. Turystyczna św. Antoni - Łąka, ul. Turystyczna św. Antoni - Łąka, ul. Turystyczna
św. Antoni - Łąka, ul. Turystyczna św. Antoni - Łąka, ul. Turystyczna św. Antoni - Łąka, ul. Turystyczna
św. Antoni - Łąka, ul. Turystyczna