home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Kapliczka św. Jana Nepomucena
Wisła Mała, ul. Nad Jeziorem

Rok powstania: pocz. XIX w.

Architektura: Kapliczka na rzucie ośmiokąta, przy czym cztery „narożne” ściany są węższe od pozostałych. Ściany obiega wysoki cokół. W górze ściany rozchodzą się tworząc rodzaj gzymsu. Dach brogowy, łamany, kryty gontem. Na szczycie dachu pełny, metalowy krzyż. W ścianach wnęki zwieńczone łukiem odcinkowym, szerokości zależnej od szerokości ściany. W bocznych ścianach tak samo zwieńczone okna. Wejście do kapliczki zwieńczone mocno obniżonym łukiem. Wejście zamknięte drewnianymi drzwiami z przeszklonymi górnymi płycinami oraz ozdobną kratą.

Wnętrze: Strop płaski, podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi. W tylnej ścianie wnęka. Na stole ołtarzowym dwie figury. Po lewej malowana na płycie figura św. Jana Nepomucena. Jan trzyma w rękach krucyfiks i palmę. Nad głową świętego aureola z 5 gwiazdkami. Po prawej drewniana figura św. Jana Chrzciciela w silnym kontrapoście. Na lewym kolanie świętego talerz z głową. W lewej ręce unosi wysoko kij.

Otoczenie: Kaplica stoi na skraju łąki, nieco poniżej obecnego poziomu drogi. Teren wokół kapliczki i dojście wysypane kamieniem. Obok posadzone żywotniki.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Kapliczka - Wisła Mała, ul. Nad Jeziorem

Kapliczka - Wisła Mała, ul. Nad Jeziorem Kapliczka - Wisła Mała, ul. Nad Jeziorem Kapliczka - Wisła Mała, ul. Nad Jeziorem
Kapliczka - Wisła Mała, ul. Nad Jeziorem