home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Pawłowice, ul. Górka

Rok powstania: 1872

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część stanowi stopkę. Na niej płyta zwężająca się łukiem ku górnej części podstawy. Górna część postawy trapezowa. Na jej froncie współczesna marmurowa płyta z datą 1872. Na podstawie podcięta płyta zwężająca się esowatym profilem. Cokół fazowany, z wnęką o ostrołukowym zwieńczeniu. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms daszkowy, niewydatny, rozbudowany w pionie. Pod gzymsem płyty o kowadełkowym i schodkowym profilu. W górze gzyms tworzy piramidalną konstrukcję przechodzącą w stopkę krzyża.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na wielobocznej stopce. Postać w wyraźnym kontrapoście, Maria pochylona, ręce skrzyżowała na piersiach. Pod figurą stopień o półokrągłej podstawie.

Krzyż: Krzyż na schodkowej stopce. Krzyż wysmukły, z ramionami zakończonymi zaokrąglonymi strzałkami. Figura Chrystusa pełna, z otwartymi dłońmi. Kamienny kartusz INRI w układzie poziomym, skośny, z zawiniętymi końcami.

Otoczenie: Krzyż stoi przy tylnym wejściu na plac kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, podniesiony na dwóch schodkach obłożonych marmurowymi płytami.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Pawłowice, ul. Górka

Boża Męka - Pawłowice, ul. Górka Boża Męka - Pawłowice, ul. Górka Boża Męka - Pawłowice, ul. Górka
Boża Męka - Pawłowice, ul. Górka Boża Męka - Pawłowice, ul. Górka