home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Suszec, ul. Świętego Jana

Rok powstania: 1867

Postument: Podstawa szeroka, na stopce. Środek podstawy, podobnie jak dolnego piętra cokołu, jest wysunięty do przodu, co sprawia, że podstawa ma formę litery T. Podstawa mieści dwie inskrypcje. Od frontu, w prostokątnej płycinie: Kłaniamy się Panie Jezu Chryste i błagosławiemy tobie żeś przez Krzyż i mękę twoje odkupiłeś świat. Na tylnej ścianie podstawy wyryty napis fundacyjny: Uprasza się o jeden Ojczenasz i Zdrowaś Marya za dusze zmarłych. Racz Panie Boże imiona fundatorów w Księgi żywota zapisać. 1867. Cokół oddzielony od podstawy podwójną płytą o wałkowym i wklęsłym profilu. Cokół jest dwupiętrowy. Dolne piętro szerokie. Na jego froncie prostokątna płycina, która wskutek wysunięcia środkowej części cokołu, tworzy ramkę dla figury. Gzyms pośredni (między piętrami cokołu) płaski, warstwowy, poszerzony na boki. Od frontu pod gzymsem cokół jest zdobiony wolutami. Na froncie, pod gzymsem, ozdobny wieszak. Górna część cokołu wąska i wysoka, obwiedziona dwiema listwami – w dolnej części i pod gzymsem. Gzyms cokołu z dosyć płytkimi wygięciami, o wielokrotnym profilowaniu. W polach wygięć ośmiolistne rozetki.

Figury: Na froncie dolnego piętra cokołu płaskorzeźbiona figura św. Franciszka w habicie, z krzyżem w ręce. Figura stoi na stopniu o kielichowej podstawie. Po obu stronach górnej części cokołu, na gzymsie wieńczącym jego dolną część, dwie figury. Przy prawym boku Matka Boża, ze spuszczoną głową i dłońmi złożonymi na piersiach, z przeciwnej strony św. Jan Ewangelista zapatrzony w górę, na krzyż. Pod krzyżem figura płaczącej Marii Magdaleny. Maria siedzi bokiem do krzyża, chowając twarz w dłoniach.

Krzyż: Krzyż z ramionami zakończonymi w strzałkę. Figura Chrystusa pełna, z zaciśniętymi dłońmi. Prawa dłoń zniszczona. Kartusz INRI w układzie pionowym, łamany, od dołu wywinięty.

Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku na terenie probostwa parafii św. Stanisława.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Suszec, ul. Świętego Jana

Boża Męka - Suszec, ul. Świętego Jana Boża Męka - Suszec, ul. Świętego Jana
Boża Męka - Suszec, ul. Świętego Jana Boża Męka - Suszec, ul. Świętego Jana Boża Męka - Suszec, ul. Świętego Jana
Boża Męka - Suszec, ul. Świętego Jana Boża Męka - Suszec, ul. Świętego Jana