home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Rudziczka, ul. Pszczyńska

Rok powstania: 1934

Postument: Podstawa jednoelementowa ustawiona na schodkowo ułożonych grubych płytach. Na froncie podstawy prostokątna płycina z płytą lastrykową. Na niej inskrypcja: Któryś cierpiał za nas rany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami. Na tylnej ścianie podstawy wyryty napis fundacyjny: Fundatorzy Antoni i Zofia Szlezinger. 1934. Cokół oddzielony od podstawy głębokim, wklęsłym profilem. Cokół z wnęką zwieńczoną ostrym łukiem. W górze cokół obwiedziony dość grubą listwą. Gzyms cokołu z płytkimi wygięciami od frontu i z tyłu. Gzyms zwęża się ku dołowi wklęsłym profilem. W polach wygięć sześcioramienne rozetki, przy czym rozetka z tyłu została zniszczona.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej. Maria stoi wyprostowana z pochyloną głową i rękami skrzyżowanymi na piersiach. Stopień figury podkreślony płaską listwą tworzącą rodzaj parapetu.

Krzyż: Krzyż na stopce zwieńczonej płytką o wałkowym profilu. Ramiona krzyża zakończone koniczynkowo. Figura Chrystusa drobna, z otwartymi dłońmi. Kartusz INRI w układzie poziomym, płaski z końcami imitującymi wygięcia.

Otoczenie: Krzyż stoi przy skrzyżowaniu, na skraju pól, otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Rudziczka, ul. Pszczyńska

Boża Męka - Rudziczka, ul. Pszczyńska Boża Męka - Rudziczka, ul. Pszczyńska
Boża Męka - Rudziczka, ul. Pszczyńska Boża Męka - Rudziczka, ul. Pszczyńska
Boża Męka - Rudziczka, ul. Pszczyńska Boża Męka - Rudziczka, ul. Pszczyńska