home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Studzionka, ul. Powstańców Śląskich

Rok powstania: 1927

Postument: Podstawa jednoczęściowa, o kształcie zbliżonym do sześcianu. Na jej froncie prostokątna płycina z czarną tablicą z inskrypcją: KTÓRYŚ CIERPIAŁ ZA NAS RANY JEZU CHRYSTE ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI. Z tyłu podstawy przykręcona kamienna tabliczka z nazwiskiem fundatora: K. A. PASZYNA / 1927 FUNDATOR. Cokół oddzielony od podstawy płytą o wklęsłym profilu. W cokole wnęka na figurę, zwieńczona łukowo. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu schodkowy, z łukowym wygięciem od frontu i z tyłu.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na kilkuwarstwowym stopniu o kulistej podstawie. Maria stoi w lekkim kontrapoście, z nieco przechyloną głową i dłońmi splecionymi na lewej piersi.

Krzyż: Krzyż na kowadełkowej, silnie zwężającej się stopce. Belki krzyża szerokie, ramiona zakończone w koniczynkę. Figura Chrystusa drobna, z otwartymi dłońmi. Kartusz INRI w układzie poziomym, płaski ale z końcami imitującymi wygięcia.

Otoczenie: Krzyż stoi na terenie posesji, podniesiony na dwóch grubych płytach. Przed krzyżem pozostałości ozdobnego ogrodzenia. Krzyż jest zarośnięty ozdobnymi krzewami.

Uwagi:

Stan: Stan krzyża dobry, ale jego otoczenie jest nieco zaniedbane.

Boża Męka - Studzionka, ul. Powstańców Śląskich

Boża Męka - Studzionka, ul. Powstańców Śląskich Boża Męka - Studzionka, ul. Powstańców Śląskich Boża Męka - Studzionka, ul. Powstańców Śląskich
Boża Męka - Studzionka, ul. Powstańców Śląskich Boża Męka - Studzionka, ul. Powstańców Śląskich