home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Studzionka, ul. Powstańców Śląskich

Rok powstania: koniec XIX w (?)

Postument: Podstawa jednoczęściowa, sześcienna. Na froncie współczesny napis farbą: W KRZYŻU ZBAWIENIE. Na podstawie podwójna płyta o wałkowym i wklęsłym profilu. Cokół z wnęką o ostrołukowym zwieńczeniu. Wnęka przedłużona w dół płyciną obejmującą stopień figury. W górze cokół obwiedziony wydatną listwą. Gzyms cokołu w formie łamanego daszka, z głęboko wciętym profilem od dołu. W trójkątach pod daszkiem sześcioramienne rozetki.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na wielobocznym stopniu. Pod wnęką utworzony kolejny stopień zwężający się ku dołowi wąskim trójkątem, zakończony gałką. Maria stoi w kontrapoście, z lekko przechyloną głową i rękami skrzyżowanymi na piersiach.

Krzyż: Krzyż na sześciennej stopce zwieńczonej daszkowym, podciętym gzymsem. Belki krzyża lekko fazowane wzdłuż całej krawędzi. Ramiona krzyża zakończone w koniczynkę. Postać Chrystusa wysmukła, pełna, z otwartymi dłońmi. Pod Ukrzyżowanym czaszka Adama. Metalowy kartusz INRI w układzie poziomym, z pozornymi wygięciami brzegów.

Otoczenie: Krzyż stoi przy skraju posesji, w tle zasadzono wysokie żywotniki.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Studzionka, ul. Powstańców Śląskich

Boża Męka - Studzionka, ul. Powstańców Śląskich Boża Męka - Studzionka, ul. Powstańców Śląskich
Boża Męka - Studzionka, ul. Powstańców Śląskich Boża Męka - Studzionka, ul. Powstańców Śląskich