home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Wisła Wielka, ul. Słoneczna

Rok powstania: 1907

Postument: Podstawa trzyczęściowa. Dwa dolne elementy podstawy ułożone schodkowo. Na wyższym z nich wyryta na froncie data 1907. Górna część podstawy oddzielona płytą o esowatym profilu. Ta część podstawy jest najwyższa. Na jej froncie prostokątna płycina o liściasto zdobionych narożnikach. W płycinie inskrypcja: Fundatorom pobłogosław Boże! Za dusze zmarłych Ojcze nasz, zdrowaś Marya i wieczny odpoczynek. Cokół oddzielony od podstawy niewydatnym, daszkowym gzymsem, podciętym od spodu. Cokół niski, nieco węższy od górnej części podstawy. W nim płytka wnęka na figurę, zwieńczona ostrym łukiem. Ściana wokół wnęki zdobiona zniszczonym motywem roślinnym. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu w formie łamanego daszka. W narożnikach gzymsu ćwierćrozetki zdobione motywem roślinnym. Ponad daszkiem gzyms przyjmuje formę schodkową. W polu daszka na froncie napis IHS. W pozostałych polach sześcioramienne rozetki.

Figury: We wnęce cokołu płaskorzeźbiona figura Matki Bożej na prostym stopniu. Maria stoi z lekko przechyloną głową i rękami skrzyżowanymi na piersiach.

Krzyż: Krzyż na sześciennej stopce zwieńczonej falistym gzymsem. Ściany stopki zdobione – na froncie i z tyłu narzędzia Męki Pańskiej. Po bokach kielich z hostią i serce gorejące. Belki krzyża fazowane. Na poprzecznej belce ostrogi. Ramiona krzyża zakończone prosto. Figura Chrystusa pełna, z lekko zamkniętymi dłońmi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, mocno falowany, wystający poza krawędzie belki.

Otoczenie: Krzyż stoi pośrodku cmentarza, na głównej alei. Podniesiony na podmurówce z cegieł.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Słoneczna

Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Słoneczna Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Słoneczna
Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Słoneczna Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Słoneczna
Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Słoneczna Boża Męka - Wisła Wielka, ul. Słoneczna