home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Łąka, Turystyczna

Rok powstania: 1821

Postument: Podstawa jednoczęściowa, wydłużona ku górze, na stopce. Na jej froncie współczesna tablica z napisem fundacyjnym: Fundator Maciej i Anna Indeka czerwiec 1821 i data odnowienia krzyża 1991. Cokół oddzielony od podstawy płytą o wklęsłym profilu. Cokół z figurą na froncie, zwieńczony niewydatnym, kwadratowym gzymsem zwężającym się schodkowo ku dołowi.

Figury: Odnowiona figura Matki Bożej – płaskorzeźba na froncie cokołu. Maria stoi w kontrapoście, z pochyloną głową i rękami skrzyżowanymi na piersiach. Figura stoi na stopniu o rozbudowanej podstawie zdobionej motywami roślinnymi.

Krzyż: Krzyż na sześciennej stopce zdobionej na froncie czterolistną rozetką. Ramiona krzyża zakończone w strzałkę. Współczesna figura Chrystusa, niemal pełna, z otwartymi dłońmi. Nowy jest też kartusz INRI w układzie pionowym z silnie odwiniętymi brzegami.

Otoczenie: Krzyż stoi w załamaniu ogrodzenia posesji. Dojście do krzyża zamknięte łańcuchem. Otoczenie krzyża obsadzone dużą ilością kwiatów zasłaniających jego podstawę.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Łąka, ul. Turystyczna

Boża Męka - Łąka, ul. Turystyczna Boża Męka - Łąka, ul. Turystyczna Boża Męka - Łąka, ul. Turystyczna
Boża Męka - łąka, ul. Turystyczna Boża Męka - Łąka, ul. Turystyczna