home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Brzeźce, ul. Pokoju

Rok powstania: 1917

Postument: Do krzyża dobudowane po bokach kolumienki, co sprawia, że podstawa i cokół mają przekrój litery T. Podstawa dwuczęściowa. Dolna część podstawy to stopka zwężająca się skosem do części górnej. Na froncie środkowej części podstawy, w płycinie, czarna tablica z inskrypcją: Uprasza się o nabożne Ojcze nasz i Zdrowaś Marya za dusze w czyścu. 1917. W środkowej części cokołu wnęka zwieńczona trójlistnym ostrym łukiem, dopełniona w górze łukowo. Dolna krawędź wnęki wyprofilowana w formie dolnej części stopnia dla figury. Ponad wnęką płycina wypełniająca, prosto zwieńczoną górną część ściany cokołu. W płycinie owalny medalion z wizerunkiem MB Częstochowskiej. Frontowe ściany bocznych kolumienek zdobione wydłużonymi płycinami zwieńczonymi ostrym, trójlistnym łukiem. Płyciny wypełnione czarnymi tablicami zdobionymi białymi motywami kwiatowymi (liliami). Pod gzymsem cokół obwiedziony okrągłą listwą. Na froncie pod gzymsem rozłożysta półrozetka. Gzyms w formie płaskiego daszka, od dołu podciętego.

Figury: We wnęce cokołu figura świętego Franciszka w habicie, z księgą, różańcem i krzyżem. Figura stoi na wielobocznym stopniu. Na takich samych stopniach stoją dwie postacie ustawione na bocznych kolumienkach. Przy lewym boku krzyża Matka Boża w lekkim kontrapoście, z pochyloną głową i rękami złożonymi do modlitwy, uniesionymi w dramatycznym geście. Po przeciwnej stronie św. Jan Ewangelista, również w kontrapoście. Jan patrzy przed siebie, prawą rękę trzyma na piersiach, lewą uniesioną. Figura ma urwany lewy kciuk.

Krzyż: Krzyż wysmukły, na rozbudowanej stopce zwieńczonej daszkowym gzymsem nawiązującym do gzymsu cokołu. Belki krzyża fazowane na całej długości. Ramiona krzyża zakończone w strzałkę. Figura Chrystusa wysmukła, z lekko zamkniętymi dłońmi. Kartusza INRI brak.

Otoczenie: Krzyż stoi przy na rozdrożu lokalnej drogi do Wisły i drogi polnej. Podniesiony na grubej płycie, otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem. Z trzech stron otoczony żywopłotem, przed krzyżem zasadzone kwiaty.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Brzeźce, ul. Pokoju

Boża Męka - Brzeźce, ul. Pokoju Boża Męka - Brzeźce, ul. Pokoju Boża Męka - Brzeźce, ul. Pokoju
Boża Męka - Brzeźce, ul. Pokoju Boża Męka - Brzeźce, ul. Pokoju
Boża Męka - Brzeźce, ul. Jedności Boża Męka - Brzeźce, ul. Pokoju