home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Studzionka, ul. Jedności

Rok powstania:

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Szersza dolna część stanowi stopkę skosem zwężającą się ku górnej części. Górna część wysoka. Na jej froncie prostokątna płycina ze współczesną inskrypcją W Krzyżu Zbawienie. Cokół oddzielony od podstawy dwiema płytami o złamanym, esowatym profilu. Wysoki cokół z figurą na froncie. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu z wygięciami, od dołu wielokrotnie profilowany. W polach wygięć ośmioramienne rozetki.

Figury: Półpełna figura Matki Bożej na froncie cokołu, stoi na wydatnym stopniu o kielichowej podstawie z dużą gałką. Maria stoi wyprostowana, z lekko przechyloną głową, z rękami złożonymi na piersiach. Wokół figury zarysowany kształt wnęki o łamanym, łukowym zwieńczeniu.

Krzyż: Krzyż na zwężającej się łukiem stopce. Ramiona krzyża zakończone w strzałkę. Metalowa figura Chrystusa mała, z mocno zaciśniętymi dłońmi. Brak pierwotnego kartusza INRI, zastąpionego blaszaną płytką.

Otoczenie: Krzyż stoi przy wejściu na teren kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, podniesiony na dwóch betonowych płytach, wciśnięty do narożnika ogrodzenia, od zewnętrznej strony. Częściowo zasłonięty rosnącym obok świerkiem.

Uwagi:

Stan: Stosunkowo dobry.

Boża Męka - Studzionka, ul. Jedności

Boża Męka - Studzionka, ul. Jedności Boża Męka - Studzionka, ul. Jedności Boża Męka - Studzionka, ul. Jedności
Boża Męka - Studzionka, ul. Jedności Boża Męka - Studzionka, ul. Jedności