home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Poręba, ul. Wodzisławska

Rok powstania: 1907

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Szersza dolna część stanowi stopkę skosem zwężającą się ku górnej części. Na froncie górnej części podstawy wyryty napis fundacyjny: Fundator Maciej Waletzki i Agata – żona jego 1907. Cokół oddzielony od podstawy głęboką wklęską. Cokół niezbyt wysoki, z płytką wnęką o ostrołukowym zwieńczeniu. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu schodkowy, po bokach zdobiony trójkątami, a w narożach ćwierćrozetkami. Na frontowym trójkącie skrót IHS, rozetki zdobione motywem kwiatowym. Do dołu gzyms zwęża się wklęsłym łukiem.

Figury: Figura Matki Bożej we wnęce cokołu – półpełna. Maria z przechyloną głową i rękami skrzyżowanymi na piersiach. Figura stoi na prostym stopniu, który schodkowo nachodzi na wklęskę pod cokołem.

Krzyż: Krzyż na prostopadłościennej stopce wzmocnionej kryształowymi przyporami. Belki krzyża fazowane, ramiona zakończone w koniczynkę. Figura Chrystusa mała, pełna. Kartusz INRI w układzie poziomym, lekko falowany i niesymetryczny.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju pola przy drodze, pomiędzy dwiema starymi lipami. Otoczony jest ozdobnym, metalowym płotkiem.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Poręba, ul. Wodzisławska

Boża Męka - Poręba, ul. Wodzisławska Boża Męka - Poręba, ul. Wodzisławska Boża Męka - Poręba, ul. Wodzisławska
Boża Męka - Poręba, ul. Wodzisławska Boża Męka - Poręba, ul. Wodzisławska