home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Wisła Mała, ul. Pawia

Rok powstania:

Postument: Krzyż na rzucie prostokąta, ścięty z tyłu. Podstawa złożona z dwóch niskich schodków i górnej części spójnej architektonicznie z cokołem. Pomiędzy schodkami podstawy płyta o wklęsłym profilu. Na górnym schodku płyta o profilu esowatym, pełniąca też rolę bazy kolumienek górnej części podstawy. Na dolnym schodku wyryta data 1905. Górna część podstawy ujęta w dwie masywne kolumienki, kwadratowe, fazowane. Pomiędzy nimi powstała płycina z inskrypcją: W krzyżu zbawienie, a niżej miejsce na kwietnik. Kolumienki zwieńczone masywnymi, wielowarstwowymi głowicami łączącymi się z takimże gzymsem. Z tyłu tego elementu ślad po tablicy fundacyjnej. Cokół tej samej szerokości co górna część podstawy, ale wyższy. Na froncie cokołu płytka i szeroka wnęka o łukowym zwieńczeniu. Po jej bokach dwie wysmukłe, gładkie półkolumienki z głowicami zdobionymi wolutami. Ściana frontowa cokołu ponad wnęką i poniżej niej zdobiona motywami roślinnymi. Na cokole kilkuwarstwowy gzyms o geometrycznych kształtach i zdobieniu. Środkowa warstwa zdobiona ząbkami. Gzyms wieńczy obszerne, profilowane wygięcie.

Figury: Figura Matki Bożej we wnęce na rozbudowanym, warstwowym stopniu o kielichowym pokroju, zakończonym gałką. Maria stoi w kontrapoście, z rękami skrzyżowanymi na piersiach.

Krzyż: Krzyż na dwuelementowej stopce. Dolna część stopki prosta, górna w formie kowadełkowej. Belki krzyża fazowane, z drobnymi ostrogami. Ramiona zakończone ostrosłupowo. Figura Chrystusa metalowa, mała. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, lekko falowany i niesymetryczny.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju posesji, podniesiony na trzech, schodkowo ułożonych blokach, ciasno ogrodzony ozdobnym, metalowym płotkiem. Po bokach dwa rozrośnięte żywotniki. Od drogi prowadzi do krzyża kładka nad rowem.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Wisła Mała, ul. Pawia

Boża Męka - Wisła Mała, ul. Pawia Boża Męka - Wisła Mała, ul. Pawia
Boża Męka - Wisła Mała, ul. Pawia Boża Męka - Wisła Mała, ul. Pawia Boża Męka - Wisła Mała, ul. Pawia